Kulomet PK

Úvodní strana

e-mail

Kulomet PK

Kulomet PK
Kulomet PK

Kulomety řady PK představují první ruský univerzální kulomet, který od roku 1961 nastoupil do služby v Sovětské armádě za pomalu zastarávající kulomety SGM a RPD. Od 60. let minulého století kulomety řady PK vyrábí zbrojovka v Kovrovu. Je to typický kulomet palebné podpory, střílející nábojem 7,62x54R podávaným z kovového pásu. Používá systém odběru plynů a závěr s otočným závorníkem systému AK. Zásobovací ústrojí vychází z Gorjunovova kulometu SG 43, pouzdro závěru tvoří lehký celek snýtovaný z výlisků. Vývrt hlavně je chromován pro zvýšení životnosti, na ústí hlavně je připevněn tlumič plamene. Tlumič plamene existuje ve dvou provedeních: první starší typ je delší s pěti podélnými štěrbinami podobný tlumiči plamene odstřelovačské pušky SVD, novější je kratší kónický a má také pět štěrbin. Dřevěná pažba s kovovou botkou má uprostřed rozměrný odlehčovací výřez. Pod tělem zbraně je pistolová pažbička, stejná jako u AK. Na plynové trubici je upevněna sklopná dvojnožka, na zbraň lze zavěsit kovové schránky, obsahující nábojový pás s kapacitou 100, 200 nebo 250 nábojů. Kromě otevřených mířidel, které jsou stavitelné v rozsahu 100 - 1500 metrů, lze zbraň osadit denním (1P29) nebo nočním (NSPU nebo 1PN51) optickým zaměřovačem. Kulomety řady PK byly vyráběny v bývalém SSSR, licenčně pak v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku, Polsku, NDR, Jugoslávii (M 84) a Číně (Typ 80). Oproti americkému protějšku M60 má PK kratší účinný dostřel, jeho obsluha i údržba je však mnohem jednodušší.

Kulomet PKS
Kulomet PKS na podstavci Samoženkova

Kulomet PKSMN
Kulomet PKSMN s nočním zaměřovačem NSPU

Kulomet PKB
Kulomet PKB

Tankový kulomet PK
Tankový kulomet PKT

Kulomety řady PK byly vyráběny v těchto modifikacích :

  • PK - základní verze na dvojnožce, zásobovaná nábojovým pásem o kapacitě 100 nábojů, umístěným na pravé straně zbraně v kovové schránce.
  • PKM - modernizovaná, lehčí (8,4 kg) verze kulometu PK zavedená do výzbroje v roce 1969. Větší použití lisovaných částí místo obráběných.
  • PKS/PKMS - verze kulometu PK/PKM umístěná na trojnožkovém podstavci, zásobovaná nábojovým pásem z kovové schránky na pravé straně zbraně s kapacitou 200 nebo 250 nábojů. Trojnožkový podstavec existuje ve dvou verzích - jeden zkonstruoval konstruktér Samoženkov a druhý Štěpanov.
  • PKT/PKMT - tanková verze pro spřažený kulomet používaná u tanků T-72, T-80 a bojových vozidel pěchoty BVP-1 a BVP-2. Má o 1,2 kg těžší a o 72 mm delší hlaveň než kulomet PK. Ke spouštění dochází pomocí elektromagnetického spušťadla, v nouzovém případě lze kulomet odpálit i manuální spouští, umístěnou na tomto spušťadle. Zásobován je nábojovým pásem s 2000 náboji, uloženými v nábojové schránce upevněné k podlaze střelecké věže.
  • PKB/PKMB - verze pro starší obrněná vozidla, používaná u BRDM, BTR-50 a BTR-60.

Ruský voják s kulometem PKM Náboj 7,62x54R
Ruský voják s kulometem PKM Náboj 7,62x54R


Technicko - taktická data kulometu PK :
Ráže 7,62 mm
Náboj 7,62x54R
Délka zbraně 1173 mm
Délka hlavně s tlumičem plamene 658 mm
Váha prázdné zbraně 9,0 kg
Úsťová rychlost 825 m/s
Teoretická rychlost střelby 650 ran/min
Praktická rychlost střelby 250 ran/min
Maximální dostřel 3800 m
Efektivní dostřel 1000 m
Kapacita nábojového pásu 100,200,250 nábojů

Podklady:

Fotografie:
The AK site
AA-OK Website
Literatura:
Soviet Army.com
The AK site
PHILIP C.: Nejslavnější pěchotní zbraně, Svojtka a Vašut, Praha 1997
Časopis Střelecký magazín
Časopis ATM

Zpracoval Zdeněk Loprais © 2002 Bez souhlasu autora není povoleno jakékoli kopírování údajů.